II wojna światowa, konflikt, w którym siły Osi zmierzyły się z Aliantami, stanowiła punkt zwrotny w XX wieku. Koniec konfliktu i jego główni bohaterowie (Hilter, Mussolini, Stalin, Churchill…) są dobrze znani, ale to jak się zaczął może być faktem częściowo bardziej nieznanym.
Oficjalną datą rozpoczęcia wojny, według historyków, był 1 września 1939 roku wraz z inwazją na Polskę, gdzie żołnierze bronili Westerplatte w Gdańsku przez siedem dni, ale do tego pierwszego ataku trwała wieloletnia „przepychanka”, aż do wybuchu wojny. Adolf Hitler od momentu dojścia do władzy pokazywał, że jego intencją jest odzyskanie przez Niemcy potęgi sprzed 1918 roku i ucieczka od surowych warunków narzuconych przez Traktat Wersalski. Po ożywieniu gospodarczym wynikającym z gospodarki wojennej i imponującym dozbrojeniu kraju, reżim nazistowski rozpoczął aneksję terytoriów. Po podpisaniu układu monachijskiego 29 września 1938 r. Niemcy zyskały Sudety, a Francja i Wielka Brytania trzymały kciuki, że ich polityka ustępstw przyniesie efekty i ukoi niepokoje Hitlera. Nic bardziej mylnego.
Kilka dni później wojska niemieckie opanowały swoje nowe tereny i nastąpiła ewakuacja Czechosłowaków. Premier Wielkiej Brytanii, Neville Chamberlain, i jego francuski odpowiednik, Édouard Daladier, wrócili do swoich krajów, opowiadając o triumfach i popisując się podpisanym porozumieniem jak trofeum świadczące o skuteczności ich technik. Hitler był jednak bardziej zdobywcą niż dyplomatą.
W sierpniu 1939 roku, ku zaskoczeniu wszystkich, Niemcy i Związek Radziecki ogłosiły podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow. Stalin, widząc, że na starym kontynencie przesuwają się granice, postanowił odłożyć na bok swoją powściągliwość wobec Hitlera i promował porozumienie gospodarcze i o nieagresji z Niemcami w razie konfliktu. Pakt zawierał również kilka tajnych klauzul, w których oba mocarstwa podzieliły się Europą Wschodnią.
Zapewnieni, że potężny Związek Radziecki nie będzie problemem (na razie), Niemcy zdecydowali się na inwazję na Polskę 26 sierpnia. Wielka Brytania podpisała z Polską umowę o wzajemnej obronie i częściowo zatrzymała postęp wojsk hitlerowskich, ale nie na długo. Fałszywy atak polskich żołnierzy na antenę radiową dostarczył pretekstu, którego Hitler potrzebował, by wysłać SS i słusznie rozpocząć inwazję.
1 września 1939 roku Niemcy zbombardowali polskie miasto Wileń, niszcząc 75% regionu i zabijając zarówno wojskowych, jak i cywilów. Ten pierwszy otwarty atak spowodował, że Wielka Brytania Churchilla w końcu zareagowała i wraz z Francją wypowiedziała wojnę Niemcom i Hitlerowi. Oficjalnie rozpoczęła się II wojna światowa, wojna, która miała rozprzestrzenić się po całym świecie i osiągnąć poziom śmierci i zniszczenia niespotykany we wszystkich poprzednich wiekach ludzkości.