Ciekawostki ne temat kultury cywilizacji egipskiej

Kultura Ludzkość

Kultura egipska jest jedną z najbardziej podziwianych i zmitologizowanych. Mówimy o być może najbogatszej cywilizacji, jaką zna historia ludzkości, tej samej, która przez lata była kolebką wielkich myślicieli i niesamowitych osiągnięć naukowych, technicznych i akademickich. W rzeczywistości, po Mezopotamii, Egipt był drugą enklawą, w której powstał język pisany: słynne hieroglify. Choć praktyka i interpretacja tych obrazów przez wieki była zapomniana, coraz częściej można spotkać osoby zainteresowane tym tematem. Wynika to z rewitalizacji jakiej doświadcza kultura egipska, w dużej mierze dzięki globalizacji i rozwojowi sieci społecznościowych.

1. Piramidy zostały zbudowane przez wolnych ludzi.

Wbrew powszechnej opinii, piramidy w Egipcie nie zostały zbudowane przez niewolników. Mężczyźni, którzy przy nich pracowali byli zazwyczaj zatrudniani na trzymiesięczne kontrakty, otrzymywali pensję i, co więcej, cieszyli się dużym szacunkiem mimo skromnego pochodzenia. Byli tak podziwiani, że jeśli zginęli podczas pracy, mogli zostać pochowani w grobowcach nekropolii w Gizie. W ten sposób byli bliżej piramid faraonów, co było dla nich zaszczytem. Z kolei niewolnicy byli zazwyczaj wykorzystywani do prac domowych.

2. Czcili koty

Wielu ludzi zna uwielbienie, jakie Egipcjanie czuli do kotów, ale nie rozumieją poziomu skrajnej czci, jaką im okazywali. Dzieje się tak dlatego, że kultura egipska uważała te zwierzęta za wcielenia boga Ra, w jego roli mordercy węża Apophisa (uosobienia chaosu i zła). Później postać Ra została podporządkowana postaci bogini Bastet, obrończyni domów i bogini wojny, która uczyniła z kotów święte i nietykalne istoty, które nieco później stały się zwierzętami domowymi.

3. Wynaleźli moździerz

Ten związek służący do dopracowywania elementów konstrukcyjnych został stworzony przez Egipcjan. Używali go do wytyczania podstaw piramid, choć obecnie dyskutuje się, czy Etruskowie również mieli coś wspólnego z pojawieniem się tego elementu. Piramida Cheopsa była pierwszą piramidą, w której użyto zaprawy murarskiej, około 2600 r. p.n.e. Od tego czasu i w wyniku tego powstały różne rodzaje tynków, w tym tynk podkładowy, tynk wykończeniowy i tynk dekoracyjny.

4. Było to społeczeństwo o wiele bardziej egalitarne niż Grecy czy Rzymianie.

W starożytnym Egipcie kobiety miały więcej praw niż ich rzymskie i greckie rówieśniczki. W rzeczywistości w kulturze egipskiej istniały rozwody, mogły one dziedziczyć spadek (podobnie jak w kulturze celtyckiej), a maltretowanie było niemile widziane. Ponadto kobiety mogły prowadzić własną działalność gospodarczą i pracować w wielu zawodach.

5. Lewa stopa posągu jest zawsze przed prawą.

Jeśli spojrzymy na jakikolwiek posąg zbudowany w złotym okresie starożytnego Egiptu, zobaczymy, że lewa stopa jest zawsze wysunięta do przodu. Dzieje się tak, ponieważ w kulturze egipskiej lewa strona uważana była za stronę życia, gdyż tam znajdowało się serce. Podczas ataków na świątynie, wrogowie zwykli niszczyć lewe nogi i stopy posągów. W ten sposób, symbolicznie, zniszczyli „życie” danego faraona i został on na zawsze skazany na zapomnienie.